W dzisiejszych czasach moda nie ogranicza się jedynie do kwestii estetycznych. Coraz częściej projektanci proponują ubrania z funkcjami interaktywnymi i inteligentnymi. Dzięki temu otwierają się nowe możliwości i pojawiają się ciekawe rozwiązania. Jakie technologie są wykorzystywane w projektowaniu takich ubrań? Czy ubrania inteligentne i interaktywne mają szansę na popularność? Przekonajmy się.
Ubrania inteligentne – jak to działa?
Wśród ubrań inteligentnych wyróżniamy między innymi takie z funkcjami zdrowotnymi. Ich zadaniem jest monitorowanie spalanych kalorii oraz liczby kroków. Użytkownik otrzymuje informacje o swojej aktywności fizycznej dzięki zastosowaniu wbudowanych w ubrania sensorów. Warto jednak pamiętać, że tego typu ubrania są nieco droższe niż ich tradycyjne odpowiedniki.
Inną nowoczesną technologią są wykorzystywane do ubrań inteligentnych materiały odpowiadające na dotyk i ciepło. Dzięki takiemu zastosowaniu możliwe staje się tworzenie ciekawych wzorów oraz efektów wizualnych. Jest to również bardzo praktyczne rozwiązanie – na przykład w zimą ubranie może reagować na zmianę temperatury, dostosowując swoją grubość do potrzeb użytkownika.
Inne zastosowania ubrań inteligentnych obejmują między innymi funkcje ochronne (np. ubrania z sensorem gaszenia), czy też odblaskowe (dla zwiększenia bezpieczeństwa na drodze)
Ubrania interaktywne – co to takiego?
Ubrania interaktywne to przede wszystkim modele z wykorzystaniem systemów LED, które reagują na dźwięk i ruch. Na wskutek tego ubranie „zmienia” kolor lub wyświetla konkretne wzory. Na przykład na koncertach często można zobaczyć ludzi w takich właśnie ubraniach. Otwierają się wtedy ciekawe sposoby dotarcia do ludzi. Ubrania interaktywne docenią przede wszystkim miłośnicy muzyki i wszelakiego rodzaju eventów.
Jak tworzy się ubrania inteligentne i interaktywne?
Proces projektowania takich ubrań bywa dosyć skomplikowany. W grę wchodzą nie tylko wzornictwo i estetyka, ale również technologia. Odpowiednio zaprojektowany projekt ubrań to klucz do sukcesu. Konieczne jest dostosowanie projektu do technologii.
Jeżeli chodzi o sam proces produkcji, to pobocznym efektem tworzenia ubrań inteligentnych i interaktywnych jest automatyzacja procesów. Technologia umożliwia produkcję wielu różnorodnych wzorów bez konieczności prowadzenia szeregu czynności ręcznie.
Jakie są perspektywy na rozwój ubrań inteligentnych i interaktywnych?
Według statystyk, rynek ubrań inteligentnych i interaktywnych rozwija się w tempie 40% rocznie. To jasny sygnał, że moda elektroniczna ma bardzo duży potencjał. Trend ten nie oszczędza też branży beauty. Przykładem mogą być wykorzystywane do stylizacji włosów urządzenia, zamieniające proste układanie w małą sztukę.
Świetnym przykładem, potwierdzającym powyższe słowa, są już dostępne w sprzedaży tzw. „przezroczyste ubrania”. To właśnie ten rodzaj ubrań, w których materiał zmienia swoją przejrzystość zależnie od warunków otoczenia. Właśnie to rozwiązanie okazuje się bardzo perspektywiczne.
Podsumowanie
Ubrania inteligentne i interaktywne to przyszłość mody. Dzięki technologii, w dużej mierze, można znacząco rozszerzyć zakres funkcjonalności, jakie oferują ubrania. Warto zdawać sobie sprawę, że choć ubrania z jednej strony będą bardziej zaawansowane technologicznie, ale z drugiej strony, ich produkcja i posiadanie będą bardziej ekologiczne i przyjazne dla środowiska. Trend na ubrania elektroniczne odnosi się do wszystkich, bez względu na płeć czy wiek. Czas pokaże, jak duże znaczenie będą miały w naszym życiu.